معرفی شهر

شهر کوشک از توابع شهرستان خمینی شهر در استان اصفهان می باشد که در بخش مرکزی شهرستان واقع شده است. شهر کوشک در 51 درجه و 30 دقیقه جغرافیایی و عرض جغرافیایی 32 درجه و 39 دقیقه و در ارتفاع 1608 متری از سطح دریا قرار دارد. فاصله شهر کوشک تا شهرستان خمینی شهر حدود 6 کیلومتر می باشد و در 15کیلومتری غرب اصفهان و در جاده ای مابین نجف‌آباد-اصفهان قرار دارد.

از گذشته شهر کوشک سندی در دست نمی باشد ولی بنا به اظهارات محلی‌ها شهر کوشک قدمتی 700 ساله دارد و نام قدیم آن قصر بوده است، علت این نامگذاری در زمان سابق توسط یکی از خوانین مغول این محل جهت تفریح و خوشگذرانی انتخاب گردیده که نام همین محل را قصر مغول خواندند و بعدها به نام کوشک معروف شد که همان معنی قصر را دارد.
پیشینه تاریخی کوشک به سده‌های پیش از اسلام باز می‌گردد. برج‌های داخلی و قبرستان تاریخی شهر که از زمان زرتشتیان آن باقی‌مانده گواه بر این مدعا است. از ابنیه تاریخی شهر کوشک می‌توان به ارگ باستانی و حمام تاریخی آن اشاره کرد، از دیگر اماکن تاریخی شهر محلهٔ پاچنار است که به زیربازارچه نیز شهرت دارد، همین‌طور آسیابی آبی در شمال غربی شهر قرار دارد که در سالیان اخیر بر اثر کم‌توجی و تبدیل مادی آب به کانال، آسیب دیده است.
باغ شهر کوشک یکی از زیباترین شهرهای استان اصفهان می‌باشد، به لحاظ شرایط اقلیمی، کوشک از آب و هوایی مشابه اصفهان با این تفاوت که همیشه حدود ۵ الی ۶ درجه از شهر اصفهان پایین‌تر است و آب وهوای کوشک بسیار خنک ومعتدل میباشد یعنی در زمستان هوای بسیارسردی دارد و تابستان بسیارگرم و در بهار و پاییز معتدل است
شهر کوشک مردمان خوب و مهربان و مهمان نوازی دارد به دلیل نزدیکی به مرکز شهر اصفهان و وجود باغات خوش‌منظره و هوای پاک مورد استقبال گردشگران قرار دارد. برای سفر داشتن به باغ شهر زیبای کوشک می‌توانید از جاده خمینی شهر به اصغرآباد خیابان کارگرشمالی و ازسمت نجف آباد بزرگراه شیخ بهائی و از سمت اصفهان ازبلوار آتشگاه، بلوار الغدیر استفاده کنید.
مجموعه تاریخی و تفریحی شهر کوشک که در آن عمارت و باغ رضا شاه قرار دار، آرامگاه آیت الله کوشکی درخیابان این آیت الله قرار دارد. آسیاب آبی درخیابان آزادگان غربی یکی ازمهم ترین آسیاب های ایران میباشد و بوستان بزرگ شهرداری ازجاذبه های شهرکوشک میباشد و قبرستان تاریخی کوشک و برج های کبوتر خانه شهر از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری این شهرمی‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

4 × یک =

فهرست